Gayrimenkul Alım Satım Vergisi

Gayrimenkul Alım Satım Vergisi; Emlak alım satım vergisi nasıl hesaplanır? Tapu harcı nedir? Tapu harcı ne kadardır? Emlak alım satım vergisini kim karşılar?

Gayrimenkul Alım Satım Vergisi
Gayrimenkul Alım Satım Vergisi hakkında yapacağım bilgilendirme sayesinde kafanızda oluşan bir çok soruya umarım yanıt vermiş oluruz. Taygar Emlak olarak müşterilerimizin memnuniyeti bizim için önemli. Didim Akbük'te bulunan ofisimizde sizlere yatırım yapmanın ve kazançlı alışveriş imkanı sunuyoruz. Yüzlerce Portföyümüz arasında aradığınız gayrimenkul yada yatırımı en uygun fiyat garantisi ile sunmaktayız.

Gayrimenkul Alım Satım Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Bilindiği üzere Emlak ticaretinde tapu işlemleri ve tapu masrafları bölümü vardır. Prosedürler, konut seçip almaktan daha uzun sürebilmektedir. Detayları ve belgelerin tamamlanması, özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Gayrimenkul alım satım vergisi, kanunlarla belirlenir ve gayrimenkullerin bulundukları kategorilere göre vergisi ve harcı ödenir.
Emlak alım satım vergisi nasıl hesaplanır, hangi taşınmaza hangi oranda vergi verilir? Bu ve benzeri konuların tamamı Emlak Vergisi Kanunu içerisinde yer alır. Emlak alım satım vergisi genellikle tapu harcı olarak adlandırılır. Gayrimenkul Alım Satım vergisini detaylandırmak gerekirse 4 ana başlıkta ele alabiliriz.

Tapu harcı nedir?
Satışı gerçekleştirilen her gayrimenkuller için tapu işlemlerinde ödenen bir meblağdır.. Gayrimenkul kapsamına; Konut, İş Yeri, Arazi, Arsa, Tarla, Han, Dükkan, Mağaza, AVM benzeri amaç için kullanılan taşınmaz mallardır. Bu vergiye tapu harcı yada tapu masrafı denilebilir. Tapu işlemleri harcı yatırdıktan sonra tamamlanır.

Tapu harcı ne kadardır?

Her gayrimenkulün değeri, kendi tapu masrafını belirler. Tapuda beyan edilen satış bedeli baz alınarak, tutarın % 4’ü hesaplanır. 2013 yılı öncesinde emlak alım satım vergisi % 3.3 oranında hesaplanırken, 2013 yılı itibarı ile yüzde 4 oranında ödenmeye başlanmıştır. Emlak alım satım vergisi nasıl hesaplanır?Tapu İşleminde alıcı ve satıcıdan binde 20 oranında tapu masrafı alınır.

Aynı yıl çıkan vergi yasalarına göre tek bir gayrimenkulden daha fazla taşınmaza sahip olan kişiler, her bir ek gayrimenkul için daha farklı oranda emlak vergisi ve emlak alım satım vergisi öderler şeklinde ibarede bulunmakta.

Emlak alım satım vergisini kim karşılar?

Tapu masrafı, tarafların belirlediği şekilde fakat vergi yasasının talep ettiği şekilde yatırılır. Aksi belirtilmedikçe, taraflar eşit oranda emlak alım satım vergisini öderler. Her iki taraftan satış bedelinin yüzde 2’si (binde 20’si) oranında tahsil edilen bir vergidir. Taraflar arasında anlaşma sağlamış ise, satış prosedüründe belirlendiği şekilde ödenir. Toplamda yüzde 4 olarak, satıştan vergi olarak alınır.

Emlak alım satım vergisi nasıl hesaplanır?
Emlak alım satım vergisi nasıl hesaplanır konusunda, gayrimenkulün satış tutarının baz alınacağından bahsedebiliriz. Satışı gerçekleştirilen gayrimenkulün yüzde 4’ü belirlenir.
Tapuya beyan edilen satış tutarı / 0.02 = Tapu harç bedeli (Sonuç tutar hem alıcı hem satıcı tarafından ödenen yüzde 2’lik tutardır.)